2 in 1 Deney Seti Mızıka Ve Çılgın Robot
2 in 1 Deney Seti Mızıka Ve Çılgın Robot

2 in 1 Deney Seti Mızıka Ve Çılgın Robot (DEN10)

Marka : Robobloq
Fiyat : ₺38,81  + KDV
KDV Dahil : ₺45,80

 

STEM+ 2si1 Arada DENEY SETİ

 

ÇILGIN ROBOT DENEY SETİ

Robotların hareketli dünyasını keşfedin. Basit devre elemanları ve biraz aksesuarla kendi çılgın robotunuzu yapın. Dikkatli olun, elinizden kaçarsa yakalamanız zor olabilir!

 

MIZIKA DENEY SETİ

İçinizdeki müzisyeni keşfedin. Lastikler yardımıyla tahta çubukları birleştirerek bir mızıka yapın. Kendi bestelerinizle çevrenizdekileri büyüleyin!

 

BİLİMSEL AÇIKLAMA

 

ÇILGIN ROBOT deney setinde devre tamamlama, denge-mühendislik, DC motor ile titreşim motoru yapma, ürün geliştirme gibi ana kavramlar vurgulanır.

1.1 KÜTLE MERKEZİ bir cismin denge noktasıdır. Örneğin; bir cetveli iki elinizle her iki ucundan birden tutabilirsiniz, ancak kütlenin merkezini bulmak istiyorsanız cetveli tutmak için tek parmağınızı kullanmalısınız. Eğer kütle merkezini bulabilirsek, o nesneyi dengede tutmak için hangi noktaya ne kadar kuvvet uygulanması gerektiğini bulabiliriz.

1.2 MERKEZKAÇ KUVVETİ bir merkez çevresinde dönen cismi merkezden uzaklaştırmaya çalışan hayali kuvvettir. Aynı cismi merkeze doğru çeken kuvvete ise merkezcil kuvvet denir. Örneğin bir ipe bağlanarak döndürülen taş parçasının dairesel hareket yapması, merkezcil kuvvetle mümkün olmaktadır. Dönmeyi sağlayan bu kuvvet ortadan kalkınca, mesela taşı bağlayan ip kopunca, taş yörüngeye teğet olarak fırlar gider.

 

MIZIKA deney setinde titreşim, sesin oluşumu, oran-orantı gibi ana kavramlar vurgulanır.

2.1 TİTREŞİM Taneciklerin bulunduğu yerde sağa-sola, aşağı-yukarı ve öne-arkaya hareket etmesine titreşim denir. Maddenin bütün hallerinde titreşim hareketi vardır.

Titreşim bir denge noktası etrafındaki mekanik salınımdır. Bu salınımlar sarkaç hareketi gibi periyodik de olabilir, çakıllı yoldaki tekerleğin hareketi gibi rastgele de olabilir. Örneğin; gerili bir lastik ortasından çekilip bırakıldığında iki uç nokta hariç bütün noktaları titreşim hareketi yapar.

2.2 SES Titreşen bir nesnenin başlattığı titreşimler dizisine ses denir. Sesin oluşabilmesi için titreşim hareketi gereklidir. Titreşim bir nesnenin ileri geri hareketidir. Titreşim yapan ses kaynakları havayı titreştirir. Titreşen hava yayılarak kulağımıza gelir ve bir etki oluşturur. Kulak zarındaki titreşimler kulağın iç kısımlarına iletilir. Böylece ses işitilir.

 

STEM Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarını bünyesinde barındırarak bütüncül bir bakış açısı getirir. Çocukların okul öncesinden itibaren fen ve matematiği ders olarak değil, hayatın bir parçası olarak deneyimlemesine, mühendislik becerilerini kullanarak ürün tasarlamasına, bilimsel bilgiyi keşfetmesine olanak sağlar.

 

KAZANIMLAR

Üretkenliği ve hayal gücünü geliştirir.

Analitik düşünme becerilerini geliştirir.

Tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olmayı sağlar.

Yeni ürün ortaya koyarak ekosisteme katkı sağlar.

Sorun çözme, pratik düşünme yetisi kazandırır.

Özgüven ve özyeterliliğine katkı sağlar.

Öğrenme motivasyonunu artırır.