2 in 1 Deney Seti Mancınık ve Hoverbard
2 in 1 Deney Seti Mancınık ve Hoverbard

2 in 1 Deney Seti Mancınık ve Hoverbard (DEN09)

Marka : Robobloq
Fiyat : ₺38,81  + KDV
KDV Dahil : ₺45,80

STEM+ 2si1 arada DENEY SETİ

 

HOVERBOARD DENEY SETİ

Kendi oyuncağınızı yapın. Basit devre elemanları ve biraz aksesuarla hoverboard yapmak ne kadar zor olabilir? Kullanım kılavuzundaki adımları izleyerek içinizdeki elektronik mühendisini ortaya çıkarın!

 

MANCINIK DENEY SETİ

İstediğiniz hedefi vurun. Lastikler yardımıyla tahta çubukları birleştirerek bir mancınık inşa edin. Kullanım kılavuzundaki adımları izleyerek basit makinaların gücünü keşfedin!

 

BİLİMSEL AÇIKLAMA

 

HOVERBOARD deney setinde devre tamamlama, denge-mühendislik, DC motor ile titreşim motoru yapma, ürün geliştirme gibi ana kavramlar vurgulanır.

1.1 Kütle merkezİ Bir cismin denge noktasıdır. Örneğin bir cetveli iki elinizle her iki ucundan birden tutabilirsiniz, ancak kütlenin merkezini bulmak istiyorsanız cetveli tutmak için tek parmağınızı kullanmalısınız. Eğer kütle merkezini bulabilirsek, o nesneyi dengede tutmak için hangi noktaya ne kadar kuvvet uygulanması gerektiğini bulabiliriz.

1.2 MERKEZKAÇ KUVVETİ Bir merkez çevresinde dönen cismi merkezden uzaklaştırmaya çalışan hayali kuvvettir. Aynı cismi merkeze doğru çeken kuvvete ise merkezcil kuvvet denir. Örneğin bir ipe bağlanarak döndürülen taş parçasının dairesel hareket yapması, merkezcil kuvvetle mümkün olmaktadır. Dönmeyi sağlayan bu kuvvet ortadan kalkınca, mesela taşı bağlayan ip kopunca, taş yörüngeye teğet olarak fırlar gider.

 

MANCINIK deney setinde kuvvet, potansiyel ve kinetik enerji, enerjinin dönüşümü, basit makine yapımı gibi ana kavramlar vurgulanır.

2.1 Basİt makİneler Basit makineler işlerin daha kolay yapılmasını sağlar.

Az parçadan oluşurlar: Makinelerde pek çok parça vardır, basit makineler birkaç parçadan oluşur. İnsan kuvvetiyle çalışırlar: Bu makineler günlük işleri daha kolay yapmak amacıyla icat edilmiştir.

Kuvvetten kazanç sağlarlar: Yani bir işi daha az kuvvetle yapmamızı sağlarlar.

2.2 Kaldıraçlar Makara, çıkrık, eğik düzlem, vida, palanga gibi basit makineler kullanım şekline bağlı olmak şartıyla genellikle kuvvetten kazanç sağlar.  Kapı kolundan el arabasına, tahterevalliden tenis raketine kadar birçok alet kaldıraç mantığıyla çalışmaktadır.

Destek: Bir kaldıracın etrafında hareket ettiği noktadır.

Yük Kolu: Yükün desteğe uzaklığıdır.

Kuvvet Kolu: Kuvvetin desteğe uzaklığıdır.

 

STEM Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarını bünyesinde barındırarak bütüncül bir bakış açısı getirir. Çocukların okul öncesinden itibaren fen ve matematiği ders olarak değil, hayatın bir parçası olarak deneyimlemesine, mühendislik becerilerini kullanarak ürün tasarlamasına, bilimsel bilgiyi keşfetmesine olanak sağlar.

KAZANIMLAR

Üretkenliği ve hayal gücünü geliştirir

Analitik düşünme becerilerini geliştirir

Tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi olmayı sağlar

Yeni ürün ortaya koyarak ekosisteme katkı sağlar

Sorun çözme, pratik düşünme yetisi kazandırır

Özgüven ve özyeterliliğine katkı sağlar

Öğrenme motivasyonunu artırır